Muhsin Yazıcı

Bilgi depolamayı eğitim sanıyoruz

“Çoğumuz ikinci el insanlar haline geldik. Okuyoruz, üniversiteye gidiyoruz, büyük oranda bilgi biriktiriyoruz. Bu bilgiler başka insanların düşündüklerinden ve söylediklerinden oluşuyor.
Topladığımız bilgileri başkalarının söyledikleriyle kıyaslıyoruz. Orijinal hiçbir şey yok. Yalnızca tekrar ediyoruz, tekrar ediyoruz, tekrar ediyoruz. Ve biri bize “düşünce nedir, düşünmek nedir?” diye sorduğunda yanıt veremiyoruz…” Jiddu Krisnamurti

Eğitim sisteminin temeli bu.

Bilgiyi aktar.

Bilgi kanallarını çoğalt.

Bilgiyi depola…

Bu kadar.

Bilgi hamalı olan öğrencilerimiz, bir süre sonra bilgiye de yabancılaşıyor. Öğrenciden istenen yeni bir şeyler üretmesi değil ki. Var olan bilgiyi iyice ezberlemesi için yüzlerce hatta binlerce test çözmesi. Üstelik bu testleri belli bir sürede çözmesini itiyoruz. Eğer belli sürede çözemez ise bu onun yaşamını olumsuz etkileyeceğini onlarca hatta yüzlerce kez söylüyoruz.

Ve biz buna eğitim diyoruz.

Ve üstelik iyi robot yetiştiren okullara da iyi eğitim kurumu unvanlarını veriyoruz.

Nakilciliği temel alan anlayışın bugün değişimin vardığı hızı yakalaması olanağı yoktur. Bırakın yakalamasını, bugünü anlamasının mümkünü yoktur.

Akılcılığı, bilimi öteleyen, inanç temelli eğitimi temele alan bir toplumun yaratıcı bireyler yetiştirme olanağı mümkün değildir.

Tek tip insan yetiştirmeye kalktığınız an her değişimi, gelişmeyi, düşünmeyi günah, ayıp, tehlikeli, beka sorunu gibi görüp yok etmeye kalkarsınız. Geri toplumların, yobaz zihniyetin en temel özelliği sıkıştığı an beka ve dış güçleri hemen devreye sokarlar.

Bugün vardığımız yer, “farklı düşünen” tehlikelidir demeye başladık.

08.02.2019 – Muhsin Yazıcı

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.