Muhsin Yazıcı

Güç zehirlenmesi

En büyük aptal kimdir diye sorulunca “kendini vazgeçilmez sanandır” demiş Viktor Hugo

Biz de şunu ekleyelim: “Her şeyi bildiğini sanandır”

Zalimlerin çarkı dönüp, güç arttıkça artan güce boyun eğen kitlelerin varlığı zalime cesaret verirmiş. İşte o cesaret kaçınılmaz yenilgiyi hazırlar. Yenilgi aslında gücün vardığı tepe noktadır. Buna bilim insanları “güç zehirlenmesi” diyorlar.

Bu “güç zehirlenmesi”nin ilacı galiba henüz bulunamadı.

Sadece “güç zehirlenmesi”ne yakalananların yarattığı tahribat sadece kendilerine dokunmuyor, yakın çevresine topluma da yansıyor. Ama en büyük zararı çıktığı yere veriyor. Despotik doğu toplumları genelde güce boyun eğdiğinden bütün devlet yöneticileri bu “güç zehirlenmesi”ne yakalanıyorlar.

Bilim toplumu, demokrasi kültürü, sanat ve estetiğin güçlenmesi, güç zehirlenmesini engellemenin yolunu kısmen açabiliyor.

Çağdaş toplumlarda bilimsel olarak ne “evrim kuramı” tartışılır, ne sanatın “içine tükürülür” ne de demokrasi “inilip-binilecek tren” olarak görülür.

Yani “düşünce özgürlüğü” güçlendikçe, tartışmalar güçlenir. Tartışmanın çoğaldığı yerde çözüm yolları artar ve güçlenir. Ama tartışmalarda çıkacak her türlü eleştiriye fırsat vermek gerekiyor.

Kültürü, demokrasisi, bilimi, sanatı az gelişmiş toplumlarda çıkacak en ufak eleştiriler, “beka sorunu”, “günah”, “dış güç”, “dinsizlik”, “ajan”, “vatan haini” gibi sıfatlarla suçlanıp susturulur.

Aslında susturulan “gelişimdir”, “bilimdir”, “sanattır” “dinamizmidir”.

Bizim gibi genç nüfusa sahip toplumun dinamizmini yok ederseniz sonuçları çok ağır olur.

Bizler dinamik toplum yaratabilirsek göreceksiniz 21. yüzyıl “Türk Yüzyılı” olacaktır. Ya da 19. Yüzyılın “hasta devleti” tanımı dönüp dolaşıp yine yakamıza bir yafta gibi asılacaktır.

Muhsin YAZICI / 06.04.2019

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.