Muhsin Yazıcı

Kara kedilerin hakkında bilinmeyen 8 ilginç bilgi!

Kediler aleminde hakkında siyah kediler kadar çok konuşulan, üzerine birçok yorum yapılan ve uğursuz sayılan başka bir kedi türü yoktur herhalde. İşte namı diğer kara kediler hakkında bilinmeyenler…

Siyah kedi dendiğinde insanların büyük çoğunluğun un aklına hemen uğursuzluk geldiğine eminiz. Kediler aleminin bu mağrur ve mağdur kedisi hakkında yazılıp çizilenin haddi hesabı yok. Kısacası siyah kediler insanın elinden çok çekiyor, en iyisi acemi fotoğrafçıların tacizlerine maruz kalırken, en kötüsü uğursuzluk getirmekle suçlanıyor. Ancak bu asil kediler hakkında bilmediğiniz çok şey var, mesela dünyada 17 Ağustos ve 27 Ekim tarihleri Siyah Kedi Günü olarak kutlanıyor.

Peki siz hiç tekir kedi günü veya sarman kedi günü duydunuz mu? Duyamazsınız çünkü kediler dünyasında adına özel bir değil tam iki gün olan tek kedi türü siyah kediler. Şimdi gelin onlar hakkında bilmediklerimizi öğrenelim.

1. Siyah kedilerin iyi şans getirdiğini düşünen kültürler de vardır.

Dünyanın pek çok yerinde siyah kediler kötü şans ile nam salmış olsalar da hala bazı yerlerde kötü şansın simgesi olarak görülmezler. Eğer Japonya’da yaşayan bekar bir kadınsanız, bir siyah kedi sahiplenmenizin evlenme ihtimalinizi artıracağına inanılır. Almanya’da önünüzden, sağdan sola doğru bir siyah kedi geçerse bu sizi güzel şeylerin beklediği anlamına gelir.

2. Siyah kediler denizcilerin en yakın dostudur.

Fareleri avlaması için çeşitli ülkelerin donanma gemilerinde kedilerin işe alındığını duyuyoruz, ancak denizciler genellikle gemide bulunan siyah kedinin kendilerine şans getireceğine ve evlerine sağ salim dönmelerini sağlayacağına inanırlar. Denizcilik tarihinde siyah kedilerin bu türden hikayeleri çoktur, mesela Tiddles isimli siyah kedi İngiliz kraliyet donanmasıyla birlikte 30 bin deniz milinden daha fazla yolculuk yapmıştır.

3. Tek bir siyah kedi ırkı yok.

Kedi Meraklıları Vakfı’nın (CFA) yaptığı araştırmaya göre 22 farklı kedi ırkı tamamen siyah kürke sahip olabiliyor. Norveç orman kedisi, Japon kısa kuyruk, Scottish fold gibi kedi ırklarında komple siyah kürk görmek mümkün, ancak siyah kedi denildiğinde insanların kafasında canlanan kedi ırkı Bombay kedisi: bakır rengi gözlü ve tamamı siyah kısa tüylere sahip. 1950’li yıllarda panterlerin görünüşüne aşık olan kedi yetiştiricisi Nikki Horner tarafından üretilen bir kedi ırkıdır Bombay.

4. Siyah kediler, diğer kedilere kıyasla daha kolay yuva buluyorlar.

Genel inanış siyah kedilerin daha zor sahiplenildiği yönünde olabilir, ancak ASPCA tarafından kısa süre önce yapılan bir araştırma bunun tam aksini söylüyor. Her ne kadar sokaklarda çok sayıda siyah kedi görüyor olsak da “sahiplenilen kedi/toplam sayı” oranına baktığımızda siyah kedilerin daha yüksek bir oranda sahiplenildiğini görüyoruz. Kısaca insanlar siyah kedileri daha çok sahipleniyor demek mümkün. Kim bilir belki onları kimsenin beğenmeyeceğini düşünüp daha çok merhamet gösteriyoruz.

5. Siyah kedilerin tüyleri paslanabilir!

Siyah kedilerin tüyleri tamamen bir genetik rastlantı ürünüdür. Siyah kürk geninin, komple siyah, kahverengi ve tarçın olmak üzere üç farklı varyantı vardır ve bu üç ton renk oluşturmak için birlikte çalışır. Eğer kedi komple siyah ise, ancak aynı zamanda baskın olan tekir kedi genine sahipse güneş ışığına aşırı maruz kalması durumunda kürkünde çizgilerin görünmeye başlaması beklenmedik bir olay değildir. Güneş ışığına maruz kalmanın dışında yetersiz beslenme de kürkün renginin değişmesine yol açabilir. Eskiden simsiyah olan bir kedinin zaman içinde paslanarak kahverengine dönüşmesi kimseyi şaşırtmasın. Yani sokaklarda gördüğümüz kahverengi ve tarçın rengi kediler aslında bir zamanlar simsiyah olan bir kedi olabilir.

6. Kürklerinin siyah olmasına sebep olan gen bu kedileri hastalıklara karşı daha dirençli bir hale getiriyor olabilir.

Her ne kadar kürklerinin rengi bu kedilere kötü bir şöhret kazandırmış olsa da aynı zamanda onların daha uzun yaşamasını da sağlıyor olabilir. Kedilerin tüylerinin simsiyah olmasına sebep olan mutasyon, insanların HIV gibi hastalıklara daha dirençli olmasını sağlayan aynı genetik aileden geliyor. Bazı bilim insanları, siyah kedilerin tüylerinden dolayı kamufle olmakta zorlanmalarına karşın hastalıklara karşı daha dirençli olduklarına inanıyorlar. Belki de gelecekte HIV tedavisi siyah kedilerin genleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda bulunacak.

7. Sadece siyah kedilerin bulunduğu kafelerde vakit geçirebilirsiniz.

Himeji, Japonya’da bulunan Nekobiyaka isimli kafeye gittiğinizde siyah kedi hayalleriniz gerçek olacak. Çünkü bu kafe baştan aşağı siyah kedilerle dolu ve onları istediğiniz gibi sevmekte özgürsünüz (yalnız alıp götürmek yasak). Her bir tıpatıp birbirinin aynısı görünen bu kedileri taktıkları farklı renklerdeki fularla sayesinde ayırt ediyorsunuz. Her ne kadar dünyada başka kedi kafeleri olsa da mesela tekir kedilere, sarman kedilere, vs. özü başka kafe bulmanız mümkün değil, ancak siyah kediler için var işte.

8. Fotoğraflarını çekmek zor olsa da imkansız değil!

Modern dünyada siyah kedi sahipleri kötü şanstan değil kötü ışıktan mustarip. Evcil hayvan sahipleri sosyal medyada her gün yüz binlerce fotoğraf paylaşırken, siyah kediler genellikle fotoğraflarda karanlık madde gibi çıkıyor. Bunun önüne geçmek için birkaç küçük şey yapmanız gerekiyor, arka plan son derece minimalist olsun, böylece kediniz ön plana çıkabilir ve kedinizi doğal ışık kaynağına doğru konumlandırın (direkt güneş ışığından uzak tutun ama, rengi paslanmasın!). Fotoğrafı çektikten sonra biraz ışık eklemek de kedinizin daha net görünmesini sağlayabilir.
https://www.mynet.com/kara-kedilerin-hakkinda-bilinmeyen-8-ilginc-bilgi-190101195054

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

Muhsin Yazıcı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.