Muhsin Yazıcı

Nikolaev güvercinlerinin özellikleri ve yetiştirilmesi

Nikolaev güvercin ırkı, yüksek uçan kuş türlerine aittir. Ukrayna’da yetiştirildiler, ancak bu sert ve enerjik kuşun nasıl göründüğü kesin olarak bilinmiyor. Güvercin yetiştiricilere, saatlerce gökyüzünde kalabildiği ve güzel bir dış uçuşla şaşırttığı için memnun.

Doğru kuş bakımı, sağlıklı yavruları ve güvercin görünümünün kalite özelliklerini garanti eder.

Nikolaev güvercini açıklaması: görünüm standartları

Bu cins, standartta açıklanan belirli dış özelliklere sahiptir. Güvercin ana göstergelerden farklı ise, böyle bir birey yüksek kaliteli yavru yetiştirmek ve cinsi korumak için uygun değildir.

Görünümleri ve vücut yapısının özellikleri sayesinde, Nikolaev güvercinleri uçarken hava akımına iyi direnç gösterir. 

Saat 9’a kadar gökyüzünde olabilir. 

Davranış, aktif ve hareketli, yükselen, av kuşlarına benzer şekilde değişir.

Bir Nikolaev güvercini aşağıdaki özelliklerle diğer ırklardan ayırt edebilirsiniz:

 • Kuşun uzunluğu 40 santimetreye ulaştığında,
 • Ayakta pozisyonda yere torso – 45 derece,
 • Genişletilmiş kafa
 • Yarım daire içinde bir fan gibi açılan ve yaklaşık 16 kuyruk tüyüne sahip büyük ve düz bir kuyruk,
 • Sarı veya turuncu gibi sıcak tonların gözleri,
 • Küçük kavisli gaga,
 • Güçlü bir geniş sırt ile aerodinamik kas vücut,
 • Kısaltılmış boyun
 • Pençeleri bordo,
 • Kuş tüyü rengi çeşitlidir ve lekeler ile beyazdan neredeyse siyah renklidir.
 • Ancak çoğu güvercin beyaz bir kuyruğa sahiptir ve kuşun koyu bir rengi varsa baş ve boyundaki tüyler vücuttan biraz daha koyu olur.

Benekli beyaz kuyrukta kar beyazı renklenme (martinler) ve hafif tüylü cinayetler vardır.

Köken

Uçan güvercinlerin bu cins 19. yüzyılın sonunda Ukrayna’nın Nikolaev kentinde yetiştirildi. 

Bu, yabancı ülkelerden gelen denizciler tarafından yerel bir kuşla getirilen güvercinlerin geçmesinden kaynaklandı. Böyle bir karar, Karadeniz kıyılarının iklim koşulları kuşların uçuş şeklini belirlediğinden kayanın oluşumunu önemli ölçüde etkiledi. En popüler güvercin türlerini ve ırklarını, özellikle de tavus kuşu güvercinleri ve Özbek savaş güvercinlerini keşfedin.

Tanım ve Özellikler

Kalın tüyler, aerodinamik bir vücut şekli ve güçlü kaslar – bunların hepsi Nikolaev güvercini avantajı değildir. Ayırt edici özelliği, çemberler olmadan tırmanma ve kısa sürede büyük bir yüksekliğe ulaşma yeteneğidir.

Biliyor musun?

Nicholas güvercin 10 saate kadar uçabiliyor. Kuşların bu tür göstergeleri, içeriklerinin doğru moduyla ve düzenli eğitimle elde edilir.

Tipik olarak, bu kuşlar çeşitli teknikleri kullandıkları süre boyunca tek bir uçuş gerçekleştirir. Örneğin, geniş yayılmış kanatlarla yükselebilir veya keskin bir şekilde yukarı doğru yükselen, animasyonlu şekilde sallanabilir.

Dış özellikleri

 • Vücut uzunluğu: 25-30 cm.
 • Tüyleri: Gövde kiraz kırmızısı, koyu çizgili gri, siyah, kırmızı, beyaz olabilir.
 • Baş: yuvarlak veya dar ve dikdörtgen.
 • Gözler: gri, siyah veya koyu sarı. Gözlerin çevresinde koyu kahverengi veya gri halkalar var.
 • Gaga: düz ve uzun, beyaz veya sütlü.
 • Boyun: uzun değil, orta kalınlıkta.
 • Göğüs: yuvarlak ve dışbükey.
 • Kanatlar: Her birinin kuyruğa yaslanmayan ve bir kural olarak gövde rengine sahip en az 10 tüyü vardır. Benekli güvercinler, ana rengin rengine uyması için en az 5 kanat tüyü giyerler.
 • Kuyruk: temel renk ne olursa olsun, beyazdır ve 12-14 tüy içerir.
 • Bacaklar: Kısa ve dizinin hemen üzerinde tüyleri var.
 • Görünüşe göre temizleme hatası: ektopus ve standart dışı tüyler.

Vücudun yapısının özellikleri ve uçuş stilleri

Bu güvercin cinsi uçuş özellikleri ile sınıflandırılır:

uç ve serpastye. Bu nedenle, ilk yükseliş kesinlikle dikey olarak gerçekleştirilir ve uçuş ve iniş göstergeleri konuttan 5-10 m yarıçapında sapmalara sahiptir. Uçuşları saniyede 7 metre rüzgarlı hava gerektiriyor. Nikolaev bölgesinde en yaygın olanlarıdır.

Biliyor musun?

Polonya’daki Nikolaev güvercinlerini geçerek, “Polonya kartalı” adı verilen yeni bir cins yetiştirildi. Onlar da sınırsız uçuşta uçabiliyorlar.

Oraklara gelince, yatay olarak uçuyorlar ve güvercin evinden sapma, bitiş yüzlerinden çok daha büyük ve 200 m …

Aynı zamanda, kanatlarının çırpılması başın ya da kuyruğun kenarı ile örtüşmelidir. Uçuş ve iniş sırasında çıkma hatası, kuyruğun üzerinde bir kayma olarak kabul edilir ve bir daireye döner.

Nikolaev güvercinlerinin renklenmesi en çeşitli olanıdır. 

Tüylerinde olağandışı bir desen ve düz bir renk olarak öne çıkabilir, kuşlara asalet ve zarafet görüntüsü verir. Bu renk, güvercin vücudunun tüm bölgesine yayılmıştır ve bir külleme tonu ile ayırt edilen bireylerin, kemer şeklinde belirli bir rengi vardır. Bu renge sahip bir kuşun kuyruğunda renkli bir tüy olabilir. Güvercinlerin vahşi ve evdeki yaşam beklentilerini, güvercinlerden ne alabileceğinizi ve güvercinler civcivlerini nerede görebileceğinizi öğrenin.

Beyaz tüyleri olan bir kuşun sırtında ve omuzlarında renkli lekeler olabilir. Ayrıca “martins” olarak da adlandırılırlar. Yetişkin bireylerin kahverengi veya siyah olabilen renkli kanatları vardır.

Ense üzerinde renkli bir noktaya sahip beyaz güvercin “Grivnası” olarak adlandırılır. Spot mavi, sarı veya kırmızı olabilir ve yele denir.

Bu güvercinler, çevreye ve iklim koşullarına kolayca adapte olan canlı ve enerjik bir düzene sahiptir, yüksek canlılık, verimli ve iyi huylu olma özelliğine sahiptir. Bakımları, civcivlerin kuluçkalanmasından ve beslenmesinden sorumlu oldukları gerçeğiyle kendini gösterir.

Oda için gerekenler

Öncelikle dovecote kullanmanız gerekiyor. 

Bu oda çok geniş olmalı, taslaklar olmamalıdır. 

Buna ek olarak, gün ışığı ışınları içine düşmelidir.

Kuşlar için konut olarak, tavan arasında kullanabilirsiniz.

Bu tür bir düzenleme onların uçuş kuşları için önemli bir faktör olan yükseklikten çıkmalarını sağlayacaktır.

Güvercin yetiştiriciliği ve yetiştirilmesi için belirli şartlar gereklidir.

Bir dovecote oluşturmak için daha fazla ipucu ve püf noktası okuyun.

Güvercin boyutları

Dovecote’un düzenlenmesi için 1 çift küçük ve orta boy güvercin 0,5 metrekareden az olmamalıdır. m) Büyük büyüklükteki kişiler için 1 kareye kadar ihtiyacı olacaktır. Bir odaya en fazla 15 çift güvercin yerleştirilmesi önerilir. Buna ek olarak, odanın yüksekliği 1.8-2 m, pencerelerin büyüklüğü – toplam alanın 1 / 10’u olmalıdır.

Isı ve havalandırma

İç ortam sıcaklığı:

Kkışın + 5-7 ° C,

Yaz aylarında + 20 ° C olmalıdır. 

Buna ek olarak, dovecote iyi havalandırma koşulları oluşturmak için gereklidir.

Bunu yapmak için, mağazada satın alınan boruları kullanabilir ve bunları binanın çatısına monte edebilir ya da mevcut bir panjur ve armatürle bir kit satın alabilirsiniz.

Yuvalar ve yuvalar

Güvenli bir tünek için, her bir kuşun ayrı bir yuvaya sahip olduğundan emin olmak için özen gösterilmelidir. Büyüklüğü ve şekli, güvercin ırkına bağlı olarak değişebilir.

Biliyor musun?

Mariupol şehrinde yaşayan Nikolaev güvercinleri çoğu zaman güvercin yolunu bulamıyor. Bu sık sık rüzgar rüzgârlarından kaynaklanmaktadır.

Bir horozun donatılması oldukça basittir: bunu yapmak için tavandan 60 cm uzaklıkta, kuşların oturabileceği yatay çubukların sabitlenmesi gerekir. Yuvaların düzenlenmesi için ayrı hücreler yapılabilir ve kuşlar önceden hazırlanmış olan döşemelere serbestçe erişebilir.

Besleme teknesi, içme haznesi, kupalka

Nikolaev güvercinlerinin başarılı bir şekilde bakımı için, konutlarını bir besleme teknesi ve bir tekneyle donatmak gerekir. Kullanım kolaylığı için bu cihazların uzatılması gerekir. Bu nedenle, bir miktar yeme güvercin bir besleyicinin arkasına sığabilir.

Deneyimli kanatlı hayvan çiftçileri, güvercinleri nasıl doğru şekilde yetiştireceklerini öğrenmelidir.

Ayrıca temiz kuşlar olmak için güvercinlerin düzenli olarak yıkanması gerekir. 

Bunu yapmak için, özel bir dikdörtgen tank donatmak ve haftada birkaç kez suyla doldurulmasını sağlamak gerekir.

Çöp ve temizlik

Nikolaev güvercinlerini tutmanın temeli odanın saflığıdır. Bunu sürdürmek için, dovecote’un haftada bir kez temizlenmesi, litrelerin değiştirilmesi ve banyo, yıkama ve besleme tanklarının yıkanması gerekir. Bu yapılmalıdır çünkü biriktirme sürecindeki kuşların atık ürünleri hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilecek zararlı karbondioksit buharları yayar.

Besleme ve su

Bakımın en önemli parametrelerinden biri beslenmedir. Bu nedenle, Nikolaev güvercinlerinin darı ya da saflaştırılmış yulaf, mısır, bezelye, buğday ve mineralleştirilmiş karma yemlerle birlikte mineral katkılarla beslenmesi gerekir.

Bu önemli!

Beslemek için keten tohumu ve kolza tohumu kullanmalısınız. Bu tüylerin yumuşak kalmasına yardımcı olacaktır.

Tahıl seçerken, içerdiği protein içeriğiyle aşırıya kaçmamak önemlidir, çünkü kuşlarda cinsel çekiciliği tetikleyebilir. Ayrıca, obeziteyi önlemek için güvercinleri fazla beslemeyin. Tahıllarda en az miktarda bulunan protein olduğuna dikkat edin. Ortalama bir yetişkin güvercin günde 70-80 g yem tüketmelidir.

Kışın, kuşları 1: 3 oranında yulaf ve arpa karışımı ile beslemek gerekir. 

Ayrıca öğütülmüş mısır, yulaf, arpa ve mercimek karışımı da uygundur. Ancak, yulaf ve arpanın yaz dönemi için daha uygun olduğu belirtilmelidir.

Evcil güvercinlerin beslenmesiyle ilgili tüm bilgileri okumak yardımcı olacaktır.

Kuş yulaf lapası ve ekmeği tahıl karışımı olmadan beslemeniz önerilmez, çünkü hazımsızlığa neden olabilir. Ek olarak, içmeyi de unutmamalıyız – içicinin daima dolu olmasını sağlamak önemlidir.

Eğitime başlamadan önce, kuşun tamamen sağlıklı olduğundan, yiyecekler için açık bir zaman çizelgesi olduğundan ve yaşam koşullarının standartlara uygun olduğundan emin olmalısınız.

Yüksek uçan güvercinler için uçuş sırasında rüzgarın varlığı çok önemlidir. 

Gücü ve hızı, işlemin yüksekliğini ve süresini önemli ölçüde etkiler. Eğitim, civciv bir aylık olduğu zaman başlamalıdır. İlk uçuş denemeleri bir açık hava kafesinde yapılmalı ve ardından güvercin evinin çatısından inmek için eğitim alabilirsiniz. Bunun için günün en iyi zamanı sabah erken olacak. Derslerin süresi 6 saati geçmemelidir.

Yavaş yavaş, yük, kuşun uzun mesafeleri kapsayabileceği şekilde arttırılmalıdır.

Yaygın hastalıklar

Bu cins güvercinler bazı bulaşıcı hastalıklara maruz kalır. Görünümlerinin ana belirtileri şunlar olabilir:

 • Uyuşukluk,
 • Hazımsızlık,
 • Koordinasyon kaybı,
 • Kasılmalar,
 • Uçuşun reddedilmesi.

Bütün bu işaretler, kuşun bir veterinerin yardımına ihtiyacı olduğunu gösterebilir. Kural olarak, bu durumda, antiseptik ve antibakteriyel bir madde vermek gereklidir. Dozaj, kuşun yaşına ve ağırlığına ve ayrıca hastalığın seyrinin ciddiyetine bağlıdır.

Bu önemli!

Tecrübeli yetiştiriciler, evcil hayvanlarının konjonktivit geliştirmemesini sağlar ve kuşların görme organlarını periyodik olarak yıkayarak temizleyerek önleme yaparlar.

Genel olarak, Nikolaev güvercinlerini bir dovecote veya kendi evlerinin tavan arasına sokmak çok zor bir iş değildir, çünkü bu cins kuşlar iddialı değildir. Unutmayın, tüm canlılar gibi güvercinlerin de bakıma ve uygun bakıma ihtiyacı vardır.

İnternetten Nikolaev güvercinleri hakkında yorumlar

Bağlantısız uçuşuyla karakterize ve ayırt edilen ilginç bir cins. Nikolaev güvercinleri, Rusya’nın birçok güvercin yetiştiricisi ile popülerdir. İlk defa cins, Karadeniz yakınlarındaki Nikolaev şehrinde edinilmiş, ancak gelişmenin kesin kökeni ve tarihi kesin olarak bilinmiyor.

Birçok kişi güvercinlerin yurt dışından getirildiğine inanıyor ve daha sonra yerel kuşlarla iç içe geçmeye başlıyor. Hevesli amatörler, belirli bir uçuşu olan ilginç bireyleri seçti ve tüm bunların bir sonucu olarak, bir cins kuruldu. İlk kez 1910’da tescil edildi.

https://tr.blabto.com/2325-breeding-pigeons-in-the-country-video.html

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.