Muhsin Yazıcı

Çok fazla çalışmak yüksek tansiyon riskini artırıyor

Aşırı stres ve çok az dinlenmenin uzun vadede hasta ettiği zaten bilinen bir şeydi. Ancak araştırmacılar, uzun süren uykusuzluğun kalp-dolaşım hastalığı riskini ikiye katladığını saptadı.

Çok fazla çalışıp dinlenmeyen veya tatil yapmayanlarda ise strese bağlı meydana gelen hasarlar, sağlıklı yaşam biçimiyle bile düzelmiyor. 

HER SABAH ÖLÇÜLDÜ

Fazla çalışmanın özellikle de ara vermeden uzun süre çalışmanın zararlarını Lavan Üniversitesi’nden Xavier Trudel araştırdı. Araştırma çerçevesinde 3 bin 500 büro çalışanı beş yıl boyunca incelenirken her sabah katılımcıların tansiyonu ölçüldü. 

Ayrıca katılımcılar, araştırma süresince gün boyu tansiyonlarını 15 dakikada bir ölçen bir tansiyon aleti giydiler. Taşınabilir tansiyon aletleri katılımcıların yüzde 13’ünde gizli yüksek tansiyon kaydetti. Buna göre, gün içinde katılımcıların tansiyonları zaman zaman yükseldi ve bazen de daha önce ölçülmeyen yüksek kan basınç değerleri saptandı. Dinlenme esnasında 135/85, çalışma sırasında ise 140/90 yüksek tansiyon olarak kabul edildi. Buradan çıkan önemli sonuç şu:

Katılımcılar ne kadar uzun çalışırlarsa kalıcı veya gizli yüksek tansiyon riski o denli yükseliyor. 

Haftada 41 – 48 saat çalışanlarda gizli yüksek tansiyon riski yüzde 54 ve kalıcı yüksek tansiyon riski ise yüzde 42 iken haftada 49 saat çalışanlarda bu oran yüzde 70 ve yüzde 66 çıktı. Araştırmacılar bu yüzden haftada 40 saatten fazla çalışan insanlara tansiyonlarını sık sık ölçtürmelerini öneriyor. 

cumhuriyet.com.tr / 15 Şubat 2020

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.