Muhsin Yazıcı

Ödemiş Kelebeği Güvercinleri

Ödemiş renklisinin performansları hepsinde aynı olmaz. Bazıları çabuk oyuna girer ama bazılarıda çok geç sökülürler…

Oyunlarının en beğenilen yönü karşıya diye tabir ettiğimiz oyun şeklidir. Kuş biraz havasını aldıktan sonra hiç düz uçmaz devamlı uçuş istikametinde dönerek oynar yani karşıya doğru..

Bazıları ise aşağıya dik olarak oynar yani pırıltıya duyarlıdır.. Karşıya oynayanlar pırıltı beklemezler. Kendi istekleri boyunca oynarlar ama eğer pırıltı verilirse onlar da duyarlıdır bu kez onlarda aşağıya doğru oyun yaparlar..

Yüksek uçmayı severler. Eğer bırakılarsa sinek tabir edilen noktaya çıkmayı severler.  Bazen gözden kaybolurlar. Bazıları yüksek uçmalarını çok severler. Ama ne var ki en büyük sorunlardan biri ŞAHİN ve atmaca ve kerkenezlerdir. Güvercinlerin çok uçurmamıza izin vermiyorlar.

Ne kadar süreyle havada kalırlar derseniz? Takdir edersiniz ki o yetiştiricinin kuşları eğitmesi ve açması ile ilgili bir durum.  Ama oyun yapan kuş diğer düz uçanlardan daha çabuk yoruluyor bu gerçek onun için yetiştirici kuşlarının performanslarına göre uçuş süresini kendisi ayarlar.

Oyuna girme süreleri kuşuna göre değişir. Bazı kuşlar da çapraz tabir edilen oyun çeşidini yapar yani ne aşağıya ne karşıya açılı şekilde bir nevi döneklerin oyun yapması gibi açılı şekilde aşağıya doğru oynarlar.

Ödemiş renklisi kuyruk teleği 12 olmalıdır.

Yağ bezesi olur.

Mutlaka başında bademi olmalıdır.

Ödemiş kelebeği şu isimlerle anılmaktadır:

Kırmızı,

Portakal,

Sarı – açık,

Sarı,

Ödüllü,

Gök,

Gelinalı,

Pembe,

GevşenliYazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.