Muhsin Yazıcı

Kaygılı anlar için ideal yöntem

Bu özel nefes çalışması kendinizi endişeli, gergin ve bunalmış hissettiğiniz zamanlarda rahatlatmanız için harika bir yöntem.

Hayata kısa bir mola verme ihtiyacını özellikle de bu dönemde sık sık hissediyor olmanız mümkün. Bu kısa molalarda zihnimizdeki tüm düşüncelerden uzaklaşıp bedenimize odaklanarak güne daha tazelenmiş bir biçimde devam etmek için uygulayabileceğiniz tekniklerden biri de nefes çalışmaları.

Nefes çalışması bir tür aktif meditasyon yöntemi. Bilincimizi nefes alış verişimize yönelttiğimizde otonom sinir sistemimizi aktifleştirmiş ve vücudumuza bol bol oksijen almış oluyoruz. Bunun sonucunda da kaygı, stres, kısıtlayıcı düşüncelerden ve bize fayda sağlamayan enerjilerden kurtulup kendimizi daha huzurlu hissediyoruz.

Nefes çalışmalarının birçok farklı tekniği var, bugün bahsedeceğimiz 4-7-8 tekniği ise kaygılı anlar için ideal. Bu nefes alış tekniği kalp ritminizi düşürüyor, bilincinizi o ana odaklıyor ve sinir sistemini dengeleyerek huzur ve rahatlama sağlıyor. 4-7-8 nefes çalışmasına başlarken önce rahat bir pozisyonda oturun.

Dilinizin ucunu üst damağınıza dokunacak şekilde sabit ama rahat tutun. Ciğerlerinizdeki bütün havayı boşaltın. Ardından dört saniye boyunca burnunuzdan nefes alın, nefesinizi 7 saniye boyunca tutun ve son olarak nefesi 8 saniyede ağzınızdan verin.

Bu çalışmayı en az dört kez tekrarlayın, tekniğe alıştıkça bu süreyi 5 dakikaya kadar uzatabilirsiniz. Tabi bu nefes çalışmasını yaparken zihninizden geçenler de çok önemli. 4 saniye boyunca nefes alırken doğanın, ağaçların, bitkilerin, dağların besleyici enerjisini bedeninize aldığınızı hayal edebilirsiniz.

Nefesinizi tutarken bu enerjinin vücudunuzun merkezinde dolaştığını düşünün. Nefes verdiğiniz 8 saniyede ise işinize yaramayan diğer tüm enerjileri dışarı attığınızı hayal edin. 4-7-8 tekniği, sadece negatif enerji ve düşünceleri atmamızı sağlamıyor, aynı zamanda nefes alış ve verişlerimiz arasına bir duraksama yerleştirerek bize birdenbire harekete geçmeden önce durmayı da öğretiyor.

kaynak:brandlifemag


Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.