Muhsin Yazıcı

Churchill’in İsmet İnönü’yü yazdığı tarihi mektup

Churchill , 14 Mayıs 1950 yılında Türkiye’de yapılan seçimlerin ardından CHP’nin muhalefete düşmesi nedeniyle , 31 Mayıs tarihinde Londra’dan İsmet İNÖNÜ’YE şu mektubu gönderir .

General İnönü’ye,
Aziz Generalim ;
Her ne kadar benim Türk politika işlerine karışmam doğru olmayabilirse de Türkiye’nin mukadderatına riyaset ettiğiniz uzun devrenin kapanmış olduğunu şahsen büyük bir teessür duyarak öğrenmiş bulunuyorum .
Bana öyle geliyor ki tarih , general olarak kazandığınız zaferlerden başka , Türkiye Cumhuriyetini İkinci Cihan Harbinin , vahim tehlikeleri içinden nasıl sıyırıp geçirdiğinizi ve aynı zamanda Mustafa Kemal tarafından sert mücadeleler sonucu kurulmuş olan liberal ve müterakki ( ileri ) hükümet sistemini nasıl muhafaza ettiğinizi hayranlıkla kaydedecektir .
Dostça ve zevkli olan mülakatımızı daima hatırlarım ve politika sahnesinden şimdiki çekilişinizde size en iyi dileklerimi yollarım . Winston S. CHURCHİLL
Bizim kendi insanlarımız nankörlük ve iftira yarışına girerken , yabancı devlet adamları daha kadirşinas oluyor , daha dürüst davranıyorlar .
Bakınız Churchill , İnönü için “ Bana öyle geliyor ki tarih, sizin Türkiye Cumhuriyetini İkinci Cihan Harbinin vahim tehlikeleri içinden nasıl sıyırıp geçirdiğinizi hayranlıkla kaydedecektir “ derken ;
bizdeki nankörler “ İnönü , Türkiye’yi İkinci Cihan Harbine sokmamakla milletin erkekliğini öldürdü .” diyebilecek kadar çukurlaşabiliyor ve hiç çekinmeden tüm cehaletlerini sergileyebiliyorlar .
Evet İnönü 60 milyon insanın öldüğü böyle korkunç bir savaştan , tek bir vatandaşının burnunu kanatmadan ülkesini ve milletini esenliğe çıkarabilmiş bir liderdi .
İşte bu İnönü’ye bizim nankörler iftira atarken , İtalya’nın Floransa kentinde bir profesör imtihan yapmaktadır . Öğrencilerine şöyle bir soru sorar :
“İkinci Cihan Harbinin en önemli devlet adamı kimdir ?”
Öğrencilerden kimi cevap olarak Churchill , kimi Charles de Gaule , kimi de Roosevelt diye yazar . Hatta Hitler ve Mussolini diyenler bile vardır .
Prof. cevapları okuduktan sonra , “ hiç biriniz bilemediniz , İkinci Dünya Savaşının en önemli devlet adamı Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’dür . Zira sizlerin saydığı liderler ülkelerini savaşa sokarak milyonlarca vatandaşının ölümüne sebep oldu . Bir tek İnönü , Türkiye’yi savaşa sokabilmek için kurulan türlü tuzaklara rağmen , ülkesini savaştan uzak tutarak tek bir vatandaşının burnunu kanatmadan ülkesini bu feci savaşın yıkımından korudu . Onun için en önemli devlet adamı İnönü’dür .” der .
Mustafa Kemal ATATÜRK , “ Kahramanı kadar gafili de, haini de çok olan bir milletiz “ sözünü boş yere söylememiş .
Ülkenin kurtarıcıları , Cumhuriyetin kurucuları olan bu kahraman ve fedakar vatan evlatlarına her Allah’ın günü küfür , hakaret edilen , iftira atılan bir ortamda , birlik ve beraberlik nasıl tesis edilecek merak ediyorum .
Bu kafayla , bu zihniyetle bu nankörlükle çok zor !
Ahmet Kudret Haker
21/Ağustos/2020

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.