Muhsin Yazıcı

Günün öyküsü: Doğaya saygı

Ünlü İtalyan dalgıç Enzo Maiorca, Syracuse de deniz dalışı sonrası teknede bulunan kızı Rossana ile konuşup dinleniyordu. Tekrar dalmaya hazırlanırken, sırtına hafifçe varan bir şey hissetti.

Döndüp bakınca bir yunus gördü. Sonra yunusun oynamak için değil, bir şeyler anlatmak için dokunduğunu fark etti. Yunus dibe doğru yüzünce Enzo da onu takip etti.

Yaklaşık 12 metre derinlikte, terk edilmiş bir ağa yakalanmış bir başka yunus olduğunu gördü. Enzo hemen yukarıya yüzüp, kızından dalış aletlerini vermesini istedi. Kısa süre sonra kızıyla birlikte dalıp ağlara takılan yunusu serbest bırakmayı başardılar ve yunus “neredeyse lnsan cığlığı” (Enzo’yu anlatır) benzeri sesler çıkardı. (Bir yunus su altında 10 dakikaya kadar kalabilir, sonra boğulur.)

Serbest kalan yunusun yüzeye çıkmasına Enzo, Rosana ve diğer yunus yardım etti. İşte o zaman bir süprizle daha karşılaştılar: Kurtardıkları yunus hamıleydi! Erkek yunus onların etrafında daire çizerek yüzdü ve sonra Enzo’nun önünde durdu, sanki minnettarlıkla yapar gibi yanağına (bir opucuk gibi) dokundu ve sonra ikisi de yüzüp gitti.

Enzo Mallorca bu olayı şu Şekilde bir son ifade ile anlatır Insan hayvanlar dunyasına saygı duymayı ve onunla konuşmayı öğrenene kadar, dünyadaki gerçek rolünü asla bilemez.”…

İnsan doğaya saygı duyarsa, doğada ona cömert davranacak, bire bin verecek.

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazar website

admin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir.