Muhsin Yazıcı

“Akıllı insanlara gülmek, aptalların ayrıcalığıdır.” Jean de La Bruyère

Sırtıkızıl Güvercin Bilgileri

Ülkemizde özellikle Hatay, K.Maraş, Kilis, G.Antep ve Ş.Urfa illerinde yetiştirilen “Sırtıkızıl” veyahut “Abalı” olarak adlandırılan ve kıymet gören bir ırktır.

Orijini Lübnan’dır ve “İrinfili” olarak dünyada bilinir. Diğer Lübnan ırklarıyla özellikle de “amberiler” le (ırjani) yakın akrabadır.

Devamı…

Günün önerisi: DSÖ’den maske kullanmanın beş kuralı

Uzmanlar maskeyi kullanırken dikkat edilmesi gereken kuralların olduğunun altını çiziyor. İşte Dünya Sağlık Örgütü’nün sitesinde yayınlanan, maske kullanırken dikkat edilmesi gereken 5 kural…

Türkiye’de kapalı mekanlarda ve toplu ulaşımda maske takmak zorunlu hale geldi. Uzmanlar maskeyi kullanırken dikkat edilmesi gereken kuralların olduğunun altını çiziyor.

Devamı…

Çinli profesör: Koronavirüs geleceği yakınlaştırdı

Zhenhua Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nden Prof. Zhen Yang, yaşamdaki değişikliklerin Kovid-19 pandemisi nedeniyle beklenenden çok daha hızlı gerçekleştiğini söyledi.

Prof. Zhen Yang, Huanqiu Shibao gazetesi için kaleme aldığı makalede, pandemi sırasında sinema ve turizm sektörlerlerinin yanı sıra geleneksel mesleklerin gelişiminin durduğunu, buna karşılık internette patlama yaşandığını ve bütün bunların dünyadaki derin değişiklikleri yansıttığını kaydetti.

Devamı…

Prof. Dr. Nilüfer Narlı: ‘Yeni kahramanlar yükselecek’

Dünya koronavirüsün etkisi altında. Hayatımız şimdiden değişmeye başladı.

Günün birinde virüs hayatımızı tehdit etmeyi bırakıp, evlerimizden çıktığımızda dünya düzeni değişmiş olacak mı? En çok kimler etkilenecek? Otoriterlik riski var mı? Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı’ya göre dijital demokrasi otoriterleşmenin önünde engel olacak…

Devamı…

Kıvırcık Güvercin Özellikleri, Irka Özgü Standartlar

Kıvırcık güvercin adından da anlaşılacağı üzere kanatlarındaki kıvırcık lüle olan tüylerinden ismini almaktadır. Kıvırcık güvercin hakkında bilinmesi gereken özellikleri.

Kıvırcık güvercin, görünüşü için beslenen fantezi güvercin ırklarından birisidir. Anadolu’ya özgü bir güvercin cinsidir. Diğer tüm güvercinler gibi kıvırcık güvercin de yabani kaya güvercini ailesinin bir üyesidir.

Devamı…

Aile sağlığını korumak için 7 öneri

Toplum sağlığını korumanın en etkili yolu, en temel yapı birimi olan aile sağlığını korumaktan geçiyor. İşte aile sağlığını korumak için öneri…

Toplum sağlığını korumanın en etkili yolu, en temel yapı birimi olan aile sağlığını korumaktan geçiyor. Sanıldığının aksine birkaç küçük ama etkili yöntem ile aile sağlığını korumak mümkün. 

Devamı…

İngiliz Tippler güvercinleri nedir? Ne değildir?

Dünyada “Tıppler” adi ile tanınan bu güvercinlere, ülkemizde İngilizce’den kısaltılarak kısaca “Tipp” adi verilmektedir. Ülkemizde yerli bir ırk olmayıp tamamen ithaldır. Son yıllarda yurdumuzda da yetiştirilmeye hatta, kuş pazarlarında bile rastlanmaya başlanmıştır.

Tıppler kelimesi İngilizce’de “Akşamcı” anlamına gelmektedir. Bu kelime İngiltere’de olduğu gibi bizde de aksamdan aksama içkisini yudumlamayı adet haline getirmiş kişiler için kullanılan bir değimdir. Bu güvercinlere akşamcı denmesinin nedeni, bu kuşların gece de uçuşlarını sürdürebilmelerinden kaynaklanmaktadır.

Devamı…

Din Pratiği Çeşitleri

“Kişiler, dini, medeniyet düzeylerine göre uygularlar.”

Amacımız, Felsefenin amacı olan; olgu, obje ve olayın, mahiyetini objektif tespit edip, adını koymaktır. Ne sübjektif yermek ne de övmektir, ne saldırmak ne de savunmaktır.

Din; pratiği açısından genellikle iki çeşittir. Biri folklorik; fiziksel, diğeri zihinsel; entelektüeldir. Fiziksel olanı; Tanrı vergisi (a priori) ağız ve vücut gibi bedensel organlarla icra edilir. Entelektüel din ise, insan ürünü (a posteriori) zihinle uygulanır. Fiziksel din, herkes tarafından belirli üniform klişe kalıplarla uygulanır. Entelektüel din ise, herkesin düşünsel kapasitesine göre rölatif uygulanır.

Devamı…

Çağımız akılcı ve bilimsel düşünme dönemidir

**Bu ülkede en çok satılan ve en çok satın alınan ama hiç kullanılmayan tek şey dindir.

Bunu satın alan halk problemlidir, halkın zihinsel yapısı problemlidir.
Bu problemlerin faturasını ödüyoruz.
Bu kafa bir adamı büyütüyor sonrada gidip kendini ona öldürtüyor.

Bu kafa hastalıklı bir kafadır, bu kafa anakronik bir kafadır , bu kafa şizofrenik bir kafadır .

Devamı…

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi nedir?

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü ne zaman açıldı?

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi ne zaman kapandı?

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı veya Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Türkiye’de yaşayan halkın sağlığının korunması amacıyla temel laboratuvar hizmetleri yürütmek için kurulmuş ve Ankara’da bulunan bir ulusal referans laboratuvarıdır. Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi ne zaman açıldı? Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi ne zaman kapandı?

Devamı…

Çıplak kral: ABD / Mehmet Ali Güller

Nedir kapitalizm?

Biz anlatmayalım, emperyalist – kapitalist ABD’nin petrol eyaletinin vali yardımcısı anlatsın…

Fox News kanalına çıkan Texas Vali Yardımcısı Dan Patrick, “Yaşlılar, kamu sağlığı önlemleri için harcanan paranın ABD ekonomisine zarar vermesindense ölmeyi tercih eder” dedi. (T24, 24.3.2020)

Yani kapitalizm, “kamu sağlığına para harcamaktansa, insanların ölmesini isteyen” sistemdir!

Devamı…

Kitap düşmanlığı

Bizim memlekette kitap düşmanlığı çok yaygındır. Yakın zamana dek kitap okuma komünistlikle eşitlenirdi. Biri kitap okuyorsa onun adı komüniste çıkardı.

Kitap okuyana iyi gözle bakılmazdı. Çok okumak iyi değildir, insan okuya okuya aklını kaybeder, denirdi. Evde kitap okuyan çocuğuna anne- baba:

-“O kitabı bırak da dersine çalış.” derdi.

Hatta bazı öğretmenler de yazılıda zayıf alan öğrencilerin kitap okuduğunu gördüklerinde, öğrencinin kitap okumasına kızarlardı. Derslerinde iyi not alan, ama hiç kitap okumayan öğrenciler çok makbuldü.

Devamı…

Musul Şarabi Güvercinleri

Irak kökenli taklacı ırktan bir güvercin türüdür. Bu türün çok farklı renkte ve özellikte birçok ırkı vardır. Şarabi güvercinler sıcak havaya dayanıklı kuşlar olup iyi birer filo güvercinidirler.

www.muhsinyazici.com

Fiziksel özellikler ve renklerinin güzelliği dolayısıyla yerde kostüm kuşu olarak da beslenebilirler. Daha çok hava performansı için beslenen Şarabiler hızlı ve iyi şekilde kanat çırparak yüksek uçuşlar yapabilirler.

Devamı…

Panik önlem almayı engelliyor

950’li yıllarda bir İngiliz şilebi Portekiz’den aldığı Madura şaraplarını İskoçya’ya götürür. Demir attığı limanda yükünü boşalttıktan sonra, şilepte çalışan denizcilerden biri unutulan şarap kolisi kaldı mı diye denetlemek üzere soğuk hava deposuna girer.

Onun içerde olduğunu fark etmeyen başka bir denizci ise, kapıyı dışardan kapatır. Soğuk hava deposunda mahsur kalan denizci, var gücüyle bağırır, çelik duvarları yumruklar, ama kimseye duyuramaz sesini. Çakısıyla içerden açmaya çalışır kapıyı, mümkün değildir. Boş şilep, yeni yükünü almak üzere Portekiz’e doğru yola çıkar.

Devamı…

Bilimsel eğitimden ayrılanı Hobbes’ın kurdu mu kapar?

İçinden geçtiğimiz günler bize çağımızda var olabilmenin yegâne yolunun bilim ve güçlü bir eğitim sistemi olduğunu maalesef yaşatarak gösteriyor. Çünkü eğitimdeki başarı yaşamın diğer bütün alanlarını da etkiliyor ve tetikliyor.

Bunun içinde daha güçlü olmak ve geleceğe damga vurmak isteyen ülkeler eğitime yatırım yapıyor. Peki mesele sadece eğitime yatırım yapmak mıdır? Hayır, önemli olan sadece eğitime yatırım yapmak değil, nasıl bir eğitime yatırım yaptığınız daha bir önem arz ediyor. 

Devamı…

Oltaya gönüllü takılmak

DELİCE..

1951-1952 yıllarında İspanya Hükümeti, Türkiye’den çok yüksek miktarda odun kömürü satın almak istiyor.

O güne kadar İspanya’ya yapılan ihracat kalemleri arasında yer almayan bu talebin bir de özel şartı vardı:

Kömürler İskenderun’dan Saroz Körfezi’ne kadar Akdeniz ve Ege sahillerinde doğada kendiliğinden yetişen “delice” ağacından elde edilmesi isteniyordu.!

Devamı…

Cehalet, inançlar ve hain virüsler

İnsanlık tarihi boyunca milyonlarca insan cehaletin beslediği inançlar yüzünden öldü, öldürüldü. Dünyanın en güçlü ülkesi Amerika’da cehalet örneklerine çok rastladım. Dünyamızda en yaygın en etkili olan güçler,  cehalet ve inançlardır. 15-16’ıncı yüzyıllara kadar insanlık tam bir cehalet içinde yaşamıştır.

9-13 yüzyıllarda “din var, inançlar var ama akıl, mantık ve felsefe de var” diyen, antik Yunan eserlerini Arapçaya çeviren İslam filozofları yaşamıştır İbni Sina- İbni Rüşt, İbni Haldun, Farabi daha birçoğu. Ama ne acıdır ki onlardan İslam dünyası değil Avrupa düşünürleri yararlandı. Reform ve Rönesansın doğuşunda antik Yunan eserlerini Arapçaya çevirip okuyan bu filozoflar etkili olmuştur. Reform ve Rönesansı aydınlanma izledi.

Devamı…

Koronavirüsün bulaşmasına neden olan 12 alışkanlık!

Koronavirüsten korunmak için kişisel olarak çeşitli önlemler alınıyor. Ancak, alınan önlemler yeterli doğrulukta mı, nelere dikkat etmek gerekiyor? Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hülya Kuşoğlu koronavirüsün bulaşmasına neden olabilecek 12 hatalı alışkanlığı anlattı. İşte koronavirüsün yayılmasına neden olan 12 alışkanlık…

Son aylarda dünyanın en korkulan hastalığı; koronavirüs! Uzmanlar her fırsatta ‘paniğe kapılmayın, ancak önlem almayı da ihmal etmeyin’ uyarısında bulunuyor. El yıkama ve kişisel hijyen önlemleri Kovid-19’dan korunmada en etkili önlemler. Ancak önemsenmeyen bazı alışkanlıklar ve korunma yöntemlerinde yapılan basit hatalar var. Bunlar da virüsün kolayca bulaşmasına yol açabiliyor.

Devamı…

Günün önerisi: Koronavirüs kaygısını çocuklarınıza hissettirmeyin

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel bir sorun haline gelen koronavirüs (COVID-19) salgını kişilerin psikolojik anlamda günlük yaşamını ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

Dijital platformlarda hızlı bir şekilde paylaşılan bilgilerin insanları kaygılandırması ve virüsün yayılma hızının yüksek olması bulaşma korkusunu da beraberinde getiriyor. Bu korku sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da ciddi boyuta ulaşabilir. Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı Tuğçe Duman, koronavirüs hakkında çocuklara nasıl bilgi verilmesi gerektiğinden bahsetti.

Devamı…